Oryginalne sery alpejskie kozie – poznaj rodzaje, które poleca Kozia Farma Złotna
Sery alpejskie kozie są cenione na całym świecie ze względu na swoją jakość, różnorodność i tradycję, która się za nimi kryje. Są one integralną częścią kultury gastronomicznej regionu Alp i odgrywają ważną rolę w jego dziedzictwie kulinarnym. W Polsce także zdobywają coraz większą popularność ze względu na swoje bogactwo smaku, różnorodność oraz wartości odżywcze. Dlatego na Koziej Farmie Złotna postanowiliśmy rozszerzyć ofertę, z myślą o miłośnikach kozich serów z Alp. Sery te robiliśmy podczas naszych szkoleń we Francji, Niemczech i Włoszech. Znamy serowarnie i ludzi, którzy je wytwarzają. Wiemy jak wiele wkładają w nie serca oraz, że kilka pokoleń nabierało doświadczenia w ich tworzeniu.
Co to są sery alpejskie?
Sery alpejskie to szeroka kategoria serów produkowanych w regionie Alp, który rozciąga się przez kilka krajów europejskich, w tym Francję, Szwajcarię, Austrię, Włochy i Niemcy. Charakteryzują się one wysoką jakością, tradycyjnymi metodami produkcji oraz wyjątkowym smakiem i aromatem. Istnieje wiele różnych rodzajów serów alpejskich, z których każdy ma swoje własne cechy smakowe i aromatyczne. Są one produkowane głównie z mleka krowiego, ale także z mleka owczego i koziego.
Ser alpejski z koziego mleka – właściwości
Ser alpejski charakteryzuje się bogatym, intensywnym smakiem. Aby przedłużyć ich trwałość w większości przypadków są one solone, z wiekiem nabierają orzechowego posmaku, wytwarzają się w nich charakterystyczne przepyszne granulki. Niektóre sery alpejskie są produkowane z naturalną, jadalną skórką, która dodaje im charakteru i smaku. Skórka może dojrzewać na czerwoną pleśń, być też pokryta ziołami lub innymi dodatkami.
Sery alpejskie, ze względu na czas dojrzewania, sprzedajemy w różnym wieku. Na rynku dostępne są młode kozie sery dojrzewające – czyli takie, które leżakują na półkach przez dwa – trzy miesiące, kilka miesięcy, aż po stare, które dojrzewają nawet kilka lat – jak sery typu parmezan. Kozie sery alpejskie charakteryzują się wyjątkowym, delikatnym lub intensywnym smakiem, który może być uzupełniony przez dodatki np. zioła.
Jak już wielokrotnie podkreślaliśmy, kozie sery są bogatym źródłem białka, witamin m.in. A, B2, B12 oraz minerałów takich jak wapń, fosfor, cynk. Ponadto są łatwiejsze do strawienia dla osób z nietolerancją laktozy lub problemami z trawieniem. To sprawia, że są one doskonałym dodatkiem do zdrowej diety.
Jakie właściwości odżywcze mają sery alpejskie kozie? Otóż nie odbiegają one od tych, które wytwarzamy z koziego mleka na naszej Farmie. O tym przeczytasz w poradniku: Ser kozi – dlaczego warto, właściwości zdrowotne, skład i zastosowanie >>
Zastosowanie kozich serów alpejskich
Sery alpejskie to nie tylko wyśmienita przekąska, są również doskonały dodatek do wielu potraw. Ich różnorodność smaków i konsystencji sprawia, że są one niezastąpione w kuchni i z pewnością zadowolą nawet najbardziej wymagające podniebienia.
Sery alpejskie mogą być spożywane bezpośrednio po otwarciu, dodawane do potraw gotowanych lub pieczonych, używane do zapiekania, lub nawet do produkcji sosów i dipów. Świetnie sprawdzają się jako przekąska na desce serów, z takimi dodatkami jak orzechy, suszone owoce, czy miód. Ponadto są idealnym składnikiem różnorodnych dań kuchni europejskiej i nie tylko. Mogą być używane do przygotowania zapiekanek, sałatek, sosów czy makaronów, dodając im niepowtarzalnego smaku.
Sery kozie alpejskie – rekomendacje Koziej Farmy Złotna
Jednym z ważnych powodów powstania farmy w Złotnej, była nasza miłość do serów, fascynacja ich różnorodnością i bogactwem smaków. Od początku naszej serowarskiej historii, intensywnie szkoliliśmy się w małych, lokalnych manufakturach w kilku europejskich krajach. We Francji, w alpejskiej Sabaudii poznaliśmy przepyszny jeden z mniej znanych w Polsce – ser Tomme oraz lokalne sery owcze. Walory smakowe oryginalnych serów alpejskich są tak duże, że postanowiliśmy umożliwić ich degustację naszym klientom.
Zapraszamy do poznania bogatej oferty prawdziwych serów alpejskich z koziego mleka, które przeniosą Cię w magiczny świat górskich smaków i aromatów. Oferowane przez nas sery są wytwarzane zgodnie z tradycyjnymi recepturami, w lokalnych serowarniach, które napotkaliśmy na swojej serowarskiej drodze. Serdecznie zapraszamy do odkrywania bogactwa ich smaków.
Sery alpejskie – sklep i cena
Na Koziej Farmie Złotna polecamy sprawdzone alpejskie sery dojrzewające. Produkcja tego typu serów odbywa się poprzez długi proces dojrzewani. W jego trakcie bakterie wykorzystywane do fermentacji mleka wpływają na smak, konsystencję i aromat sera. Im dłużej ser dojrzewa, tym bardziej intensywny staje się jego smak i aromat. Niektóre sery dojrzewające mogą być przechowywane przez kilka miesięcy, a nawet kilka lat, aby osiągnąć pełnię smaku i tekstury.
Ser francuski kozi
Polecamy Wam Tomme de Chèvre, czyli francuski ser dojrzewający produkowany z mleka koziego.
Tomme de Chèvre to ser półtwardy, dojrzewający minimalnie 3 miesiące. Ze względu na dojrzewanie w specyficznym środowisku, wyróżnia go charakterystyczny delikatny brązowy nalot na skórce, który ciemnieje wraz z wydłużającym się procesem dojrzewania. Polecany przez nas ser Tomme de Chèvre wytwarzany jest w francuskich Alpach regionie Sabaudi z pełnego mleka koziego i charakteryzuje się łagodnym, maślanym smakiem. Zwierzęta wypasane są na górskich pastwiskach, często powyżej linii lasów, dlatego mleko nabiera charakterystycznego zapachu roślin wysokogórskich.
Polecamy także francuski ser Tomme de Chèvre z truflą czarną letnią. Ten niecodzienny dodatek nadaje śmietankowemu serowi orzechowy posmak i głębię smaku, odczuwalną zwłaszcza z kieliszkiem białego wytrawnego wina. Aby nieco zaostrzyć smak, mamy też w sprzedaży tomme z małą ilością czarnego pieprzu.
Alpejski ser owczy
Alpejski ser owczy jest nie tylko smacznym serem, ale także ważnym elementem kultury kulinarnego dziedzictwa alpejskiego, odzwierciedlającym tradycję i pasję regionu. Sery te charakteryzują się znacznie większą zawartością tłuszczu niż sery krowie i kozie. Jednak jest to zdrowy, naturalny tłuszcz dobrze przyswajalny przez ludzki organizm. Ponadto zawierają dużo więcej minerałów, wapnia oraz obniżają poziom „złego” cholesterolu w organizmie ludzkim.
Polecamy Wam dwa rodzaje sera owczego. Młoda owca to dojrzewający na drewnianych deskach przez co najmniej 60 dni ser półmiękki. Posiada on łagodny, maślany smak, zdecydowanie inny od serów krowich i kozich. Drugim rodzajem sera owczego, który rekomendujemy jest pochodzący z francuskich Alp, długo dojrzewający na deskach Old Alpine.
Odwiedź nasz sklep i sprawdź alpejski ser owczy. Cena z pewnością przydanie Ci do gustu >>