Twaróg kozi – gdzie kupić, do czego wykorzystać? Właściwości zdrowotne i najlepsze przepisy

Twaróg kozi – gdzie kupić, do czego wykorzystać

Twaróg kozi to niezwykle smaczny i zdrowy produkt, który można wykorzystać w różnorodny sposób w kuchni. Jest bogaty w białko, a jednocześnie lekkostrawny, dzięki czemu jest doskonałym składnikiem wielu potraw. Sprawdź jakie są właściwości zdrowotne sera koziego twarogowego i poznaj kilka sprawdzonych przepisów, które z pewnością zaskoczą Twoją kulinarną wyobraźnię.

Kozi twaróg – właściwości

Nie musisz zastanawiać się czy twaróg kozi jest zdrowy.  Jest to nie tylko pyszne, ale także bogate źródło składników odżywczych. Właściwości zdrowotne twarogu koziego są wielorakie. Przede wszystkim, kozie mleko, z którego powstaje jest bogate w składniki odżywcze. Zawiera ono więcej witamin i minerałów niż mleko krowie, w tym witaminy A, D, B2, B6, B12 oraz składniki mineralne takie jak wapń, magnez, fosfor i cynk. Składniki te są istotne dla zdrowego funkcjonowania organizmu, wspierają wzrost, utrzymanie mocnych kości i system immunologiczny.

Kolejnym ważnym aspektem, który charakteryzuje kozi twarożek to niższy poziom laktozy w porównaniu z mlekiem krowim, co może być korzystne dla osób, które są nietolerancyjne lub wrażliwe na ten cukier mleczny. Twarożek z koziego mleka może być zatem alternatywą dla osób, które mają trudności z trawieniem laktozy.

Ponadto, twarożek z koziego mleka jest źródłem wysokiej jakości białka, które jest niezbędne do budowy i regeneracji tkanek. Białko to może być szczególnie ważne dla osób prowadzących aktywny tryb życia, sportowców czy tych, którzy chcą utrzymać zdrową masę ciała. Warto także nadmienić, że jest ono łatwiejsze do strawienia dla niektórych osób.

Produkt z ekologicznego gospodarstwa

Cenisz zdrowy styl życia, a ekologiczne odżywianie w duchu slow food ma dla Ciebie duże znaczenie? Nie musisz głowić się jak zrobić twaróg z mleka koziego, który będzie odpowiedni dla Twojej rodziny. Możesz wybrać dostępne na rynku gotowe wyroby, np. twarożek oberlandzki z Koziej Farmy Złotna. Pochodzący z naszego ekologicznego gospodarstwa kremowy serek wyróżnia  niepowtarzalny charakter i wysoka jakość składników.

Kozia Farma Złotna to nie tylko miejsce, gdzie hodowla kóz jest traktowana z szacunkiem, to także gospodarstwo, które kładzie ogromny nacisk na zrównoważone praktyki rolnicze. Kozie mleko pozyskiwane jest w sposób przyjazny dla środowiska, bez sztucznych substancji czy antybiotyków. Nasze kozie stadko ma zapewnione najlepsze warunki życia. Zwierzęta są szczęśliwe, zdrowe, co przekłada się na jakość mleka i twarogu.

Kupując twarożek oberlandzki z Koziej Farmy Złotna, masz pewność, że otrzymasz produkt najwyższej jakości. Bezpośredni kontakt z nami eliminuje zbędne ogniwa w łańcuchu dostaw, co przekłada się na świeżość i autentyczność produktów.

Twaróg kozi - gdzie kupić, cena

Twaróg kozi – gdzie kupić?

Aktualnie produkty z Gospodarstwa Koziej Farmy Złotna są dostępne w najlepszych sklepach ze zdrową żywnością oraz na stoiskach w czasie lokalnych targów. Ponadto, istnieje również możliwość zamówienia online poprzez oficjalną stronę internetową naszego gospodarstwa. Wybierając twaróg kozi z farmy w Złotnej, wybierasz nie tylko produkt, ale także historię pełną pasji, tradycji i ekologii.

Twaróg kozi – cena

Aksamitny, śmietankowy twaróg kozi Oberlandzki, o kremowej konsystencji jest specjalnością i dumą Farmy Złotna. Powstaje on z pełnotłustego, pasteryzowanego mleka koziego i zawiera jedynie kultury bakterii i podpuszczkę.  Mimo braku jakichkolwiek konserwantów w warunkach chłodniczych bez zmiany smaku wytrzymuje do 7 -10 dni.

Ser twarogowy kozi doceniany jest nie tylko przez naszych klientów. O jego doskonałej jakości świadczą także nagrody, które otrzymał na branżowych festiwalach i targach. Cena sera koziego twarogowego w naszym sklepie waha się w zależności od pojemności. Możesz kupić 200 g twarożku za 14 zł, a nawet 500 g za 34 zł.

Zobacz więcej informacji >>

Twaróg kozi  – przepisy

Zastanawiasz się co można zrobić z twarogu koziego? Twaróg kozi to nie tylko smakowity dodatek do dań, ale również zdrowa alternatywa dla innych serów. Doskonale komponuje się z różnorodnymi smakami, a przez to dodaje każdemu daniu niepowtarzalnego charakteru. Kozi twarożek jest doskonałą propozycją na śniadanie: naturalnie, na słodko – z miodem, konfiturą lub naleśnikami, albo wytrawnie – polany oliwą z dodatkiem suszonej bazylii. Jest to też świetna baza wszelkich serników.Poniżej prezentujemy kilka  przepisów, w których kozi twarożek oberlandzki odgrywa główną rolę, przynosząc zaskakujące i pyszne efekty.

Najpopularniejsze przepisy z wykorzystaniem twarogu koziego

Ciasto drożdżowe z twarożkiem Anety – szefowej serowarni Koziej Farmy Złotna

Składniki ciasta:
10 dag świeżych drożdży
Około 1,5 kg mąki
Około 0,5 kg cukru
Opakowania cukru waniliowego
1 całe jajko
9 żółte ( białka zostawiamy do smarowania ciasta)
Kostka margaryny
Farsz :
70 dag twarożku oberlandzkiego
20 dag cukru
Kruszonka:
200 g masła w temperaturze pokojowej
200 g mąki
100 g cukru

Przygotowanie:
Ciasto drożdżowe musi być wyrabiane w temperaturze pokojowej (miło , cieplutko i przytulnie). Należy rozpuścić margarynę, mleko lekko podgrzać. Do miski rozkrusz drożdże i dodaj około 250 ml mleka, dobrze wymieszaj do rozpuszczenia drożdży, następnie posyp odrobiną mąki i cukru. Zostaw je do wyrośnięcia, ponieważ muszą podwoić swoją objętość.
Do dużej miski wsyp ok. 70 dag mąki, cukier, cukier waniliowy, rozpuszczoną margarynę, jajko oraz żółtka. Na koniec dodaj drożdże, które podwoiły swoją objętość oraz resztę mleka.
Początkowo mieszaj wszystko dokładnie, aby wszystkie składniki się połączyły. Następnie stopniowo dosyp mąkę, aby wyrobić ciasto. Ciasto po wyrobieniu musi być zbite, sprężyste (jeśli po naciśnięciu palcem wróci ono do swojej formy znaczy, że jest dobre) i dobrze odchodzić od formy. Gotowe ciasto przykryj ściereczką i pozwól mu odpocząć, aby w miłych warunkach, podwoiło swoją objętość.
Następnie przygotuj farsz, czyli dokładnie wymieszaj twarożek oberlandzkiz cukrem i następnie zrób kruszonkę. Wyrabiaj masło, mąkę i cukier po czym rozkrusz między palcami. Białko trzeba dokładnie roztrzepać oraz przygotować trzy blaszki typu keksówka wyłożone papierem do pieczenia.
Jeśli ciasto podwoiło swoją objętość podziel je na trzy części. Blat oprósz mąką, wyłóż pierwszą część ciasta, rozwałkuj, a następnie za pomocą pędzla kucharskiego posmaruj je białkiem – wyłóż 1/3 farszu i dokładnie posmaruj, po czym delikatnie posmaruj też farsz białkiem (dzięki temu ciasto po upieczeniu nie będzie się rozdzielać na warstwy – działa to na zasadzie kleju). Gotowe ciasto zawiń, tak jak roladę i końcówki takiego zawijańca wepchnij do środka.
Tak przygotowane ciasto przełóż do blaszki. Takie same czynności powtórz z pozostałymi częściami drożdżówki. Gdy już masz je gotowe w blaszkach smarujemy białkiem i obsypujemy kruszonką. Należy piec przez 60-70 minut w temperaturze 180 stopni na termoobiegu.

Sałatka z twarogiem kozim, orzechami i miodem

Składniki: mieszanka sałat, twaróg kozi, orzechy włoskie, oliwa z oliwek, miód.

Przygotowanie: Wymieszaj składniki, polej oliwą, skrop miodem.

Kozi twaróg ziołowy na śniadanie

Składniki: twaróg kozi, świeże zioła (np. bazylia, tymianek), czosnek, sól i pieprz.

Przygotowanie: Zmiksuj składniki na gładką masę, dodaj przyprawy do smaku.

Placuszki z twarogiem kozim

Składniki: twaróg kozi, jajko, mąka, proszek do pieczenia.

Przygotowanie: Wymieszaj składniki, smaż na patelni. Podawaj z owocami lub jogurtem.

Zobacz też: Placki z jabłkami na jogurcie kozim – szybki pomysł na śniadanie >>