Mleko kozie – dlaczego warto je pić? Wartości odżywcze, właściwości zdrowotne
Większość z nas lubi mleko i wszelkiego rodzaju przetwory. Ciężko zacząć dzień bez kawy z mlekiem, albo lekkiego serka czy jogurtu. I choć zwykle w sklepach spotkać można produkty z mleka krowiego, to coraz większą popularnością zaczyna cieszyć się mleko kozie. Sprawdź dlaczego warto pić mleko kozie?
Skład i wartości odżywcze koziego mleka
Coraz więcej osób zwraca uwagę na pochodzenie produktów, ich jakość oraz walory zdrowotne. Zaczynamy więc świadomie wybierać produkty od polskich producentów, z polskich ekologicznych gospodarstw. Tak jest też w przypadku koziego mleka i przetworów w postaci ekologicznych kozich serów czy jogurtów. W swoim składzie mleko od kóz ma białka, które są dużo lepiej tolerowane i trawione przez nasz organizm niż te zawarte w mleku krowim. Jest też bogatym źródłem witamin i mikroelementów.
Pijąc mleko kozie, smak który wyczujesz będzie delikatny, łagodnie słodki i lekko słony, a jego zapach świeży i naturalny. Wręcz słabszy niż w mleku krowim. Zatem, które mleko kozie czy krowie jest lepsze, ocenić musi każdy sam. Sprawdźmy jednak, jakie są różnice w składzie każdego z nich i które jest zdrowsze?
Mleko kozie a krowie
Pierwszą różnicą, na którą warto zwrócić uwagę jest to, że skład mleka koziego nie zawiera metali ciężkich. Jest ono zdecydowanie czystsze niż mleko krowie, bo koza jest jedynym przeżuwaczem, który skutecznie filtruje metale ciężkie, pozbywając się ich z organizmu.
Mleko kozie dostarcza organizmowi dużo energii, ponieważ w porównaniu do mleka krowiego zawiera więcej tłuszczu i białka. Warto zwrócić uwagę, że białko w mleku kozim i krowim różni się budową. Śladowe ilości kazeiny, która wykazuje silne działanie alergizujące oraz brak aminokwasu metioniny w białku serwatkowym sprawia, że osoby uczulone na krowie mleko, znacznie lepiej tolerują mleko od kóz.
Zawartość tłuszczu w mleku kozim także się nieco różni. Mleko kozie posiada więcej tłuszczów niż pełnotłuste mleko krowie. Jest to zauważalne zwłaszcza zimą. Z drugiej strony tłuszcz w mleku od kóz wpływa na wydajność. Producenci otrzymują z tłustego mleka koziego więcej sera w przeliczeniu na litr, a jogurty są gęstsze i bardziej kremowe. Jednak tłuszcz mleka kóz ma inną strukturę niż w mleku krowim. Kuleczki tłuszczu są mniejsze co sprawia, że trawienie mleka od kozy jest łatwiejsze niż mleka krowiego.
Mleko kozie w porównaniu do mleka krowiego zawiera także więcej witaminy A, niacyny, wapnia, fosforu, potasu oraz sodu.
Kozie mleko – wpływ na zdrowie
Jeśli chcemy analizować mleko kozie, właściwości zdrowotnych jest naprawdę sporo. Picie mleka od kozy, ze względu na zawartość korzystnych witamin, jest zalecane osobom cierpiącym na zapalenie płuc czy gruźlicę. Jak już wspomnieliśmy ma ono także strukturę, dzięki której jest łatwiej przyswajalne przez alergików. Dodatkowo kozy karmione ekologicznie, jak te z Farmy Złotna, dają mleko, w którego składzie w ogóle nie występują metale ciężkie.
Warto także zwrócić uwagę na aspekt: mleko kozie a jelita. Niewiele osób wie, że pomaga ono na perystaltykę jelit, jest nieodzowne w przypadku nieżytu żołądka. W mleku kozim zawarte są probiortyki, które stają się pożywką dla naturalnej flory bakteryjnej.
Mleko kozie dla dzieci
Wiemy już na co pomaga kozie mleko i jak dobroczynny wpływ ma na nasze zdrowie. W obecnych czasach, alergia to już niemal choroba cywilizacyjna, ponieważ cierpi na nią coraz więcej dzieci i niemowląt. Dzieje się tak ponieważ maluchy nie tolerują pokarmu mamy. Tu z pomocą przychodzi właśnie kozie mleko. Dla niemowlaka do 12 miesiąca życia nie jest ono zalecane ze względu na dużą ilość składników mineralnych i białka. Ważne też, że jeśli mleko od kozy piją karmiące mamy, ich pociechy wykazują zazwyczaj większą tolerancję na pokarm.
Mleko od kóz jest podobne do mleka kobiecego, dlatego można podawać je starszym dzieciom odstawionym od piersi. Kozie mleko wpływa na rozwój mózgu, działa ochronnie na śluzówkę jelita. Stymuluje wzrost bakterii probiotycznych wspierających działanie układu odpornościowego.
Czytaj też: Mleko kozie dla niemowląt i dzieci – kiedy podarować, czy warto?
Czy mleko kozie ma laktozę?
Wiele osób zastanawia się czy kozie mleko ma laktozę? Odpowiedź brzmi – posiada, ale jest to cukier dużo lepiej przyswajalny niż w mleku krowim. Warto także zwrócić uwagę, że równie często co krowia laktoza alergie powoduje krowie białko. W przypadku mleka koziego białko praktycznie nie powoduje nietolerancji. Jest to związane z inną strukturą mleka koziego, gdzie cząsteczka tłuszczu bezpośrednio połączona jest z cząsteczkami białka. Dlatego w kozim mleku nie oddziela się tłuszcz w postaci śmietany, a co za tym idzie wzrasta jego przyswajalność. Alergicy i osoby z nietolerancją laktozy mogą dzięki niemu bez obaw cieszyć się smakiem ulubionych sałatek z kozim serem, jogurtów i innych produktów mlecznych.
Mleko kozie – cena
Szukasz miejsca gdzie kupić mleko kozie? Warto wybierać dostawców, którzy wytwarzają je w swoich ekologicznych gospodarstwach. W naszym sklepie klienci mogą zrobić zakupy online z dostawą do domu. Mleko sprzedajemy w pojemnikach 0,54 l i 1 l. W zależności od wybranej opcji cena mleka koziego z naszej Farmy wynosi od 7 do 13 zł.
Zastanawiasz się ile kosztuje litr mleka koziego? Sprawdź >>
Produkcja mleka koziego
Wiele osób zastanawia się ile mleka daje koza? Dostępne źródła podają, że w Polsce roczna produkcja mleka to niecałe 8 milionów litrów. Rynek polskich kozich przetworów mlecznych pomimo powszechnego konsumpcjonizmu i nastawienia na szybki zysk, rozwija się dynamicznie. Wszystko za sprawą tradycyjnych gospodarstw ekologicznych, które skupiają się na dostarczaniu ekologicznej żywności. Kozie mleko z polskich gospodarstw, wykorzystywane jest do produkcji serów i innych przetworów, których z każdym rokiem przybywa. Większa jest także świadomość konsumentów co do jakości żywienia. Dlatego coraz chętniej sięgają oni do sklepów prowadzonych przez lokalne farmy, a nie po produkty powszechnie dostępne w markecie.
Zastosowanie mleka koziego
Wiele osób pyta nas jak wykorzystać mleko kozie? O tym, że jest ono idealne dla osób ze skłonnością do alergii już wspominaliśmy, ale warto nadmienić, że jest kilka innych dziedzin, w których jego właściwości są nieocenione. Od wieków mleko kozie stosuje się np. do pielęgnacji suchej skóry, ponieważ ze względu na neutralne ph (a więc takie samo, jak nasza skóra) jest głównym składnikiem kosmetyków, np. mleczek do ciała, kremów, szamponów itp.
Kozie mleko do kąpieli
Kąpiel w kozim mleku – znana do niedawna jedynie z filmów o Kleopatrze, obecnie coraz częściej gości w ofercie gabinetów SPA. Mleko kozie stosuje się do pielęgnacji skóry suchej. Za jego dobroczynny wpływ odpowiada kwas hydroksylowy, który złuszcza martwe komórki skóry, rozjaśnia i odżywia cerę, a ponadto pobudza wytwarzanie kolagenu wpływającego na elastyczność skóry.
Osoby, które mają w domu mleko od kóz, znają już właściwości kosmetyczne tego nieocenionego napoju i chcą sprawdzić na własnej skórze efekty, mogą sami w domowych warunkach przygotować kąpiel w kozim mleku.
Przepis jest krótki. Wystarczy podgrzać ok. 3 litry mleka koziego z dodatkiem miodu czy otrębów i dadać tę mieszankę do nalanej do wanny ciepłej wody. Można też przed dolaniem mleka, dosypać do wody kilka łyżek soli morskiej, co zdecydowanie poprawi krążenie krwi i złagodzi bóle mięśni. Teraz pozostaje zanurzyć się w tak przygotowanej mieszance na ok. 15 minut i następnie spłukać ją chłodną wodą.
Produkty z mleka koziego w kuchni
Kozie sery, jogurt kozi oraz kefir i inne przetwory z koziego mleka, ze względu na swoje właściwości zdrowotne oraz doskonały smak, mają także szerokie zastosowanie w kuchni. Chyba nie ma osoby, która nie zna przepisu na sałatkę z kozim serem i burakiem, czy tartę z kozim serem. Szanowane restauracje coraz częściej w swoim menu posiadają dania z serem z koziego mleka, a i w internecie przepisów na pyszne dania wykorzystujące kozie przetwory jest całe mnóstwo.
Masz ochotę na pyszne placki z jabłkami na jogurcie kozim? Sprawdź nasz przepis >>