Co zrobić z serwatki i do czego ją wykorzystać?

Co zrobić z serwatki i do czego ją wykorzystać?

Serwatka to produkt uboczny, który oddziela się z mleka podczas wytwarzania serów. O jej właściwościach zdrowotnych już pisaliśmy, a w tym poradniku pokażemy Ci do czego można wykorzystać serwatkę, bo jej zastosowanie jest bardzo szerokie. 

Serwatka a zdrowie

To, na co warto zwrócić uwagę to, że serwatka kozia ma dużo mniejszą zawartość laktozy od innych produktów mlecznych. Jest łatwiej przyswajalna przez osoby na nią uczulone. Ze względu na to, że jest lekkostrawna, będzie także idealna na problemy trawienne. Pobudzając perystaltykę jelit pomaga w leczeniu zaparć, a także pozytywnie wpływa na florę bakteryjną przewodu pokarmowego. Białka serwatkowe wspierają także odchudzanie, ponieważ dobrze wpływają na metabolizm stymulując spalanie tłuszczów.

Jaki jeszcze wpływ ma serwatka na Twoje zdrowie? Otóż zawiera ona dużo wapnia, zatem będzie ona stanowiła doskonałe uzupełnienie diety osób z problemami z układem kostnym i dolegliwościami osteoporozy. Ponadto białka serwatkowe zawierają immunoglobuliny, a także witaminy B1, B2, B6, B12, kwas pantotenowy i biotynę, które wspierają układ odpornościowy.

Czytaj też: Serwatka – co to jest? Zastosowanie i właściwości zdrowotne >>

Serwatka białkowa – dla sportowców

Serwatka jest znakomitym źródłem wysokiej jakości białka, potrzebnego jest do budowy mięśni i ich regeneracji po wysiłku fizycznym, dlatego też bardzo często wykorzystywana jest przez sportowców.

Co więcej w serwatce zawarte są aminokwasy, których organizm sam nie potrafi wytworzyć i musi przyjąć wraz z pożywieniem. Dlatego wielu kulturystów lub sportowców po zakończeniu treningu sięgają po nią, by  szybko uzupełnić zapotrzebowanie na aminokwasy.

Co zrobić z serwatki dla urody

Picie serwatki działa także na urodę. Regularnie stosowana staje się naturalnym kosmetykiem,  który możesz wykorzystać do poprawy jakości Twojej skóry i włosów. W jaki sposób? Jednym z powszechnych zastosowań jest przemywanie nią twarzy jak tonikiem. Wykazuje wówczas działanie nawilżające, przywraca skórze naturalne PH i ją odmładza.  

Jeśli natomiast masz cerę trądzikową, możesz wykorzystać właściwości przeciwdrobnoustrojowe serwatki i przygotować domową maseczkę. Wystarczy, że dodasz ją do płatków owsianych i taka mieszankę pozostawisz kilka minut na twarzy.

Co jeszcze można zrobić z serwatki? Warto wiedzieć, że serwatka ukoi poparzenia skóry, wynikłe z nadmiernego siedzenia na słońcu. Przemywanie serwatką skóry poparzonej słońcem złagodzi objawy poparzenia, przyspieszy proces gojenia i przyniesie ulgę przy odczuwaniu pieczenia.

Nie tylko Twoja skóra podziękuje Ci, gdy zastosujesz serwatkę. Przygotuj z niej płukankę do włosów i stosuj regularnie, a przekonasz się jak będą się mocne, nawilżone i zdrowe.

Przeczytaj też o kuracji leczniczej na bazie koziej serwatki: Zakwas Bołotowa z glistnikiem na koziej serwatce – przepis i właściwości >>

Zastosowanie serwatki w kuchni

Jeśli nie wiesz co zrobić z serwatki, w Twojej kuchni znajdzie ona wiele zastosowań. Przede wszystkim, jak już wspominaliśmy serwatka jest kwaśna. Dlatego będzie ona idealna do wszelkiego rodzaju kiszonek oraz zakwaszania sosów, czy zup takich jak żurek lub chłodnik. Coraz większą popularność zyskuje też chleb na serwatce. Możesz jej dodać  też do koktajli z owocami, które pozwolą Ci ugasić pragnienie latem.

Ale to nie wszystko! Przepisów na użyciem serwatki w kuchni jest cała masa. Dodaj ją do naleśników, albo do marynaty kurczaka, a Twoje ulubione dania nabiorą całkiem nowego charakteru. 

Serwatka w ogrodzie

Czy wiesz, że serwatkę możesz wykorzystać także w swoim ogrodzie?  Jest ona doskonałym opryskiem dla roślin, które zostały zaatakowane przez mączniaka. Zastanawiasz się jak przygotować taki preparat? Rozcieńcz serwatkę wodą w stosunku 50:50 i polej nią zarażone miejsca roślin raz w tygodniu. 

Serwatkę możesz zastosować też jako nawóz do pomidorów, kapusty czy ogórków. Podlewaj nią podstawę rośliny, omijając liście i łodygi. Serwatka doskonale wpłynie na kondycję roślin, przyspieszając ich wzrost.

Serwatka – gdzie kupić?

Mamy nadzieję, że przekonaliśmy Cię, że właściwości zdrowotne serwatki oraz możliwości jej zastosowania są bardzo szerokie. Dlatego jeśli zastanawiasz się gdzie kupić serwatkę – jesteś w doskonałym miejscu! Sprawdź produkt wytwarzany w naszym ekologicznym gospodarstwie >>