Kozie mleko dla niemowląt i dzieci – kiedy podarować, czy warto?

Kozie mleko dla niemowląt i dzieci – kiedy podarować, czy warto

Mleko kozie od dawna cieszy się popularnością ze względu na swoje liczne właściwości odżywcze i zdrowotne. Coraz częściej rodzice zastanawiają się, czy włączenie koziego mleka do diety niemowląt i dzieci jest dobrym pomysłem. Dlatego jeśli stoisz przed takim dylematem w tym poradniku postaramy się podpowiedzieć czy warto wprowadzać kozie mleko do diety maluchów i kiedy to zrobić.

Kozie mleko – właściwości zdrowotne

Zdrowotne właściwości koziego mleka są naprawdę liczne. Mleko od kóz jest bogate w witaminy i składniki mineralne. Najważniejsze pierwiastki w mleku kozim to potas, chlor, wapń i fosfor. Ponadto zawiera ono niezbędne witaminy z grupy B m.in. witaminę B3, B12 oraz B9 (kwas foliowy), a witaminę E, witaminę C oraz A i D.

Ze względu na bogactwo korzystnych witamin, picie mleka koziego jest polecane osobom zmagającym się z zapaleniem płuc czy gruźlicą. Dodatkowo, jego struktura (mniejsze cząsteczki tłuszczu i białka) sprawia, że jest łatwiej trawione przez organizm dziecka. Ponadto w porównaniu do mleka krowiego, kozie mleko jest mniej alergizujące, co może być korzystne dla dzieci z nietolerancją białka mleka krowiego. Warto również zwrócić uwagę na wpływ mleka koziego na jelita. Niewiele osób wie, że zawiera ono probiotyki, które stanowią pożywkę dla naturalnej flory bakteryjnej, zatem wspomaga perystaltykę jelit i jest nieocenione w przypadku nieżytu żołądka.

Mleko kozie dla niemowląt

W dzisiejszych czasach, gdy alergie stały się niemal powszechnym problemem cywilizacyjnym, cierpi na nie coraz większa liczba dzieci i niemowląt. Wynika to z faktu, że niektóre maluchy nie tolerują mleka matki. W takim przypadku pomocne okazuje się kozie mleko. Warto podkreślić, że picie mleka od kozy w okresie laktacji przez mamę, poprawia tolerancję pokarmu przez dziecko.

Kozie mleko dla niemowlaka – od kiedy można je podawać?

Wiele osób zastanawia się od kiedy mleko kozie dla niemowlaka należy wprowadzić, by wpłynęło korzystnie na jego zdrowie. Otóż, nie zaleca się podawania mleka od kóz niemowlętom poniżej 12 miesiąca życia z powodu wysokiej zawartości minerałów i białka. Wcześniej dieta malucha powinna opierać się na mleku matki lub odpowiednich mieszankach mlecznych, które są specjalnie dostosowane do potrzeb niemowląt.

I choć kozie mleko zawiera wiele cennych składników, zawartość kwasu foliowego i żelaza, które są niezbędne dla prawidłowego rozwoju dziecka są niewystarczające. Ze względu na brak niektórych składników odżywczych, dzieci karmione wyłącznie kozim mlekiem mogą być narażone na niedobory.

Foto: Lucy Wolski, Unsplash

Po ukończeniu przez dziecko pierwszego roku życia, warto stopniowo wprowadzać kozie mleko do jego diety. Kozie mleko jest podobne do mleka kobiecego, wydzielane jest przez gruczoły apokrynowe, dzięki czemu ma w składzie więcej naturalnych składników bioaktywnych niż mleko krowie. To sprawia, że można je podawać starszym dzieciom, które przestały być karmione piersią. Wpływa ono pozytywnie na rozwój mózgu i chroni śluzówkę jelita. Dodatkowo stymuluje wzrost bakterii probiotycznych, wspierających działanie układu odpornościowego.

Czytaj też: Czy mleko jest zdrowe? Kozie mleko czy krowie – różnice, które wybrać? >>

Czy warto wprowadzać kozie mleko do diety dziecka?

Decyzja o wprowadzeniu koziego mleka do diety dziecka powinna być dobrze przemyślana i skonsultowana z pediatrą. Mleko kozie może być bowiem cennym uzupełnieniem diety, zwłaszcza dla dzieci z nietolerancją białka mleka krowiego. Nie powinno jednak zastępować w pierwszych miesiącach niemowląt podstawowego źródła pokarmu. Dlatego warto wprowadzać kozie mleko stopniowo i obserwować, jak dziecko na nie reaguje. Pamiętaj, że zrównoważona dieta, bogata w różnorodne produkty, jest kluczem do zdrowego rozwoju Twojego dziecka.

Kozie mleko dla niemowląt z ekologicznego gospodarstwa

Coraz więcej osób zaczyna zwracać uwagę na pochodzenie produktów, ich jakość oraz korzyści zdrowotne. Bardziej świadomie wybieramy produkty od polskich producentów, szczególnie tych pochodzących z ekologicznych gospodarstw. Dotyczy to również koziego mleka oraz jego przetworów, takich jak ekologiczne sery i jogurty.

Zobacz nasze mleko, jogurty kozie dla dzieci i niemowląt >>

Zanim dokonasz zakupu u swojego dostawcy mleka, zweryfikuj czy jego gospodarstwo i produkty, które oferuje spełniają wszystkie normy ekologiczne i są bezpieczne dla zdrowia. W rzeczywistości nie każde gospodarstwo przedstawiające się jako ekologiczne jest certyfikowane i ma uprawnienia do używania logo unijnego, choć być może gospodarz nie używa nawozów i oprysków jest ono tylko gospodarstwem ekologicznym z nazwy. Gospodarstwo ekologiczne – wykonuje regularne badania mleka. Dlatego zachęcamy przed zakupami, abyś dokładnie sprawdził wiarygodność źródła, z którego planujesz kupić mleko czy inne przetwory mleczne.

Ekologiczne kozie mleko z Koziej Farmy Złotna

Na Koziej Farmie Złotna dokładamy wszelkich starań, by zarówno hodowla kóz, jak też produkty, które wytwarzamy były naturalne, nie skażone chemią. Nasze gospodarstwo pola, kozy, mleko są certyfikowane przez jednostkę certyfikującą AGRO BIO TEST (nr certyfikatu PL-EKO-07-20022). Dlatego dokonując zakupów na Koziej Farmie Złotna masz pewność, że sprzedajemy tylko certyfikowane, badane dwa razy w miesiącu ekologiczne mleko kozie. Decydując się więc na produkty ekologiczne, dbasz nie tylko o zdrowie swojego dziecka, ale również wspierasz zrównoważone rolnictwo.