Czy mleko jest zdrowe? Kozie mleko czy krowie – różnice, które wybrać?

Mleko krowie, a mleko kozie

Wiele osób zastanawia się czy mleko jest zdrowe, a jeśli tak, to które mleko jest zdrowsze kozie czy krowie. Wybór ten może wydawać się trudny, szczególnie gdy chodzi o aspekty zdrowotne. Zarówno mleko kozie, jak i mleko krowie mają swoje zalety. Różnice między nimi są jednak zdecydowanie bardziej znaczące, dlatego warto bliżej przyjrzeć się temu zagadnieniu, aby dokonać świadomego wyboru. W tym poradniku postaramy się odpowiedzieć na pytanie, które z tych mlek jest zdrowsze i dlaczego?

Czy mleko jest zdrowe?

Temat zdrowego odżywiania cieszy się coraz większą popularnością, a w jego centrum często znajduje się kontrowersyjny dla wielu punkt – mleko. Mleko przez wieki stanowiło fundament diety wielu społeczeństw. Obfitujące w białko, wapń oraz witaminy było nieodzownym składnikiem zdrowego odżywiania.

Decydując się na picie mleka, warto wziąć pod uwagę nie tylko swoje preferencje, ale też indywidualne potrzeby zdrowotne. Mleko stanowi bogate źródło składników odżywczych, jednak osoby z nietolerancją laktozy czy alergiami powinny poszukać innych opcji.

Mleko krowie, a mleko kozie – różnice

Czy mleko od krowy jest zdrowe dla naszego organizmu, czy może warto poszukać alternatywnych źródeł białka i wapnia? A może lepiej wybrać mleko kozie? Sprawdź różnice.

Mleko krowie – zdrowe czy nie?

Mleko krowie jest szeroko dostępne i stanowi istotny element tradycyjnej diety wielu ludzi na całym świecie. Zawiera znaczne ilości białka, wapnia oraz witamin, takich jak witamina D i B12. To bogactwo składników odżywczych czyni je ważnym źródłem energii i wspiera zdrowie kości, układu nerwowego oraz regenerację tkanek.

Należy jednak zauważyć, że niektórzy ludzie doświadczają nietolerancji krowiego mleka. Zazwyczaj zaraz po jego spożyciu występują u nich dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Dlatego osoby z takimi problemami często sięgają po alternatywne źródło białka i wapnia, jakim jest mleko kozie.

Mleko kozie – właściwości zdrowotne

Kozie mleko jest bogatsze w składniki mineralne, takie jak: wapń, cynk, potas, fosfor czy miedź i witaminy, zwłaszcza witaminę A i witaminy D oraz zawiera mniej laktozy niż mleko krowie, co może być korzystne dla osób z nietolerancją tego cukru. Ponadto  posiada większą zawartość kwasów tłuszczowych, które mogą być łatwiej przyswajane przez organizm.

Chcesz kupić kozie mleko? Odwiedź sklep naszego ekologicznego gospodarstwa >>

Kozy, w porównaniu z krowami dają mleko o trochę większej ilości białka. Wartości te jednak są do siebie bardzo zbliżone, a główna różnica kryje się w jego budowie. Podstawowym białkiem mleka krowiego jest kazeina, która wykazuje silne działanie alergizujące. W mleku kozim natomiast tego białka jest zdecydowanie mniej, a kozie białko praktycznie nie powoduje nietolerancji.

Kozie mleko czy krowie - różnice, które wybrać?
Foto: Laura Ohlman, Unsplash

Uczulenie na laktozę

Innym, coraz częściej spotykanym problemem, zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych jest nietolerancja laktozy, czyli cukru mlecznego, który występuje w mleku. Jest to wynikiem niedostatecznej produkcji przez organizm enzymu, który jest odpowiedzialny za trawienie laktozy w przewodzie pokarmowym.

To, że mleko krowie posiada laktozę wie chyba już każdy. Ale wiele osób, szukając alternatywy, zastanawia się czy kozie mleko ma laktozę. Otóż tak, w obu rodzajach mleka węglowodanem jest laktoza, która występuję w podobnych ilościach. Jednak w przypadku mleka koziego cukier ten jest  dużo lepiej przyswajalny niż w mleku krowim. Alergicy i osoby z nietolerancją laktozy mogą dzięki niemu bez obaw cieszyć się smakiem ulubionych sałatek z kozim serem, jogurtów i innych produktów mlecznych.

Zastanawiasz się jakie jeszcze są różnice pomiędzy mlekiem kozim, a krowim? W tym miejscu warto wspomnieć, że skład mleka koziego nie zawiera metali ciężkich. Jest ono zdecydowanie czystsze niż mleko krowie, bo koza skutecznie filtruje metale ciężkie, pozbywając się ich z organizmu.

Jakie mleko jest zdrowsze dla dziecka?

Dla niemowląt i małych dzieci do 1 roku życia zazwyczaj zaleca się karmienie mlekiem modyfikowanym lub mlekiem matki. Wynika to z tego, że w mleko kozie lub krowie w składzie posiada dużą zawartość soli mineralnych, co może obciążać nerki dziecka. Z drugiej strony, obydwa te mleka nie posiadają wystarczająco kwasu foliowego i witaminy B12.

Jeśli jednak maluch nie toleruje mleka mamy warto sięgnąć po mleko kozie. Mleko od kóz jest podobne do mleka kobiecego, dlatego można podawać je starszym dzieciom odstawionym od piersi. Kozie mleko wpływa na rozwój mózgu, sprzyja lepszej gęstości kości, działa ochronnie na śluzówkę jelita. Stymuluje wzrost bakterii probiotycznych wspierających układ odpornościowy. Ważne też, że jeśli mleko od kozy piją karmiące mamy, ich pociechy wykazują zazwyczaj większą tolerancję na pokarm.

Więcej nt. właściwości koziego mleka przeczytasz w poradniku: Mleko kozie – dlaczego warto je pić? Wartości odżywcze, właściwości zdrowotne >>