Kasza gryczana – wartości odżywcze, właściwości, zastosowanie
Podobno to Tatarom zawdzięczamy sprowadzenie do naszego kraju kaszy gryczanej. I choć przez długi czas była ona jedynie dodatkiem do drugiego dania, zaczyna ponownie wracać do łask. Wszystko dzięki swoim właściwościom, które znakomicie wpływają na zdrowie. Przekonaj się dlaczego warto jeść kaszę gryczaną białą.
Co to jest kasza gryczana?
Kasza gryczana uzyskiwana jest z gryki, która absolutnie nie jest zbożem. Zalicza się ją do rodziny rdestowatych, do której również należą: szczaw zwyczajny i rabarbar ogrodowy. Uprawa gryki nie jest trudna, ale wymaga cierpliwości. To roślina o niewielkich wymaganiach glebowych, wręcz „lubiąca gleby o mniejszej zawartości próchnicy”. Gdy gleba jest zbyt żyzna roślina bardzo wyrasta, ograniczając tym samym ilość nasion i stając się podatną na porywy wiatru.
Siejemy ją późno – jak to mawiają rolnicy: „lubi ciepłą glebę”, nie znosi żadnych przymrozków. Cóż roślina z południa, ze stepów Azji. Na naszych polach w Złotnej dojrzewa ona naturalnie i co ważne bez końcowego oprysku glifisatem stosowanego w rolnictwie konwencjonalnym. W lipcu i sierpniu kwiaty gryki są źródłem nektaru dla pszczół, a późnym latem gryka na kasze i mąkę jest gotowa do zbiorów.
Zobacz kaszę gryczaną niepaloną ze Złotnej >>
Kasza gryczana biała czy prażona
W sklepach występuje: prażona i niepalona, biała kasza gryczana. Różnica między nimi wynika ze sposobu obróbki cieplnej. Prażenie sprawia, że kasza ciemna nabiera intensywniejszego smaku i zapachu, a po ugotowaniu jest sypka. Prażenie jednak powoduje zmniejszenie wartości odżywczych i zdrowotnych. Z kolei kasza biała jest suszona, dzięki czemu jest, delikatniejsza i mniej przetworzona, a tym samym zawiera więcej przeciwutleniaczy i kwasów organicznych. To właśnie główny powód, dla którego warto wybrać białą kaszę gryczaną.
Kasza gryczana właściwości prozdrowotne
Wspominaliśmy już, że biała kasza gryczana zawiera dużo przeciwutleniaczy, zwłaszcza flawonoidów, które zapobiegają powstawaniu chorób cywilizacyjnych. Dzięki nim kasza gryczana wykazuje właściwości lecznicze – obniża poziom cholesterolu, reguluje ciśnienie, działa przeciwmiażdżycowo i wzmacnia naczynia krwionośne. Obniża również ryzyko wystąpienia nadciśnienia i zawału czy choroby niedokrwiennej serca.
Kolejnym ważnym argumentem, który powinien Cię przekonać do spożywania kaszy gryczanej jest zawartość białka. 100 g kaszy gryczanej dostarczy Ci wszystkich niezbędnych aminokwasów, których ludzki organizm nie jest w stanie sam wytworzyć. Gryka zawiera również dużo magnezu fosforu, wapnia, żelaza, cynku, miedzi i innych składników mineralnych oraz witamin z grupy B odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i poprawę nastroju. Witaminy te uczestniczą również w przemianie glukozy na energię dostarczaną m. in. do mózgu – tym samy poprawiają jego sprawność. Kasza gryczana reguluje też poziom kwasowości w organizmie. Znajdziesz w niej również wiele kwasów organicznych, np. polecany kobietom w ciąży np. foliowy, jabłkowy czy cytrynowy. Ponadto spożywanie białej kaszy gryczanej i zawartej w niej błonnika pozwala pozbyć się zaparć.
Ile kalorii ma kasza gryczana?
Zastanawiasz się czy kasza gryczana jest dobra na odchudzanie? W 100 gramach ugotowanej kaszy gryczanej jest ok. 92 kcal. Kalorie te pochodzą w 14% z białka, 81% z węglowodanów i 6% z tłuszczy. Dlatego właśnie kasza gryczana będzie znakomitym dodatkiem do dań osób odchudzających się.
Kasza gryczana – gluten
Dużo osób zadaje sobie pytanie czy kasza gryczana zawiera gluten? Odpowiedź brzmi nie! Gryka, z której jest wytwarzana naturalnie kasza gryczana nie zawiera glutenu. Co ważne dostępna w naszym sklepie biała kasza gryczana nie miała też styczności z innymi zbożami zawierającymi gluten. Dlatego jeśli jesteś na diecie bezglutenowej, masz pewność, że wybierasz nie tylko ekologiczny, ale przede wszystkim zdrowy produkt!
Kasza gryczana indeks glikemiczny
Indeks glikemiczny (IG) to parametr, który wskazuje jak produkt zawierający węglowodany podnosi poziom cukru we krwi. Produkty o IG < 55 zaliczane są do grupy o niskim indeksie glikemicznym. W tym miejscu warto odpowiedzieć więc na pytanie jaki kasza gryczana biała ma indeks glikemiczny? Otóż jest to tylko IG 45 i choć po ugotowaniu nieznacznie wzrasta do 54, to jest nadal jest to produkt o niskim indeksie glikemicznym. Z tego powodu mogą ją spożywać osoby chore na cukrzycę oraz z nietolerancją glukozy. Co ważne, jak już wspomnieliśmy kasza gryczana jest bogata w cynk, który uczestniczy w produkcji insuliny i glukagonu i ma wpływ na utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi.
Kasza gryczana na sypko – jak gotować?
Choć kasza gryczana jest produktem zdrowym i dostarczającym wielu składników odżywczych, to sposób jej gotowania dla wielu osób stanowi problem. Zatem w tym miejscu rozwiejemy wątpliwości tych którzy zadają sobie pytania: ile wody do kaszy gryczanej białej czy jak ugotować kaszę niepaloną na sypko?
Jak ugotować kaszę gryczaną? Przepis
Kaszę gryczaną płuczemy pod bieżącą wodą. Do garnka wlewamy dwie szklanki wody i dodajemy łyżkę oleju i odrobinę soli. Gdy woda zaczyna wrzeć wsypujemy na tę ilość wody jedną szklankę kaszy i gotujemy na małym ogniu pod przykryciem przez ok. 15 min. Aby ziarna nie przywarły do spodu, należy co jakiś czas zamieszać. W wielu domach gospodynie zawijają garnek z kaszą w koc, który dłużej utrzymuje ciepło. Po ok. 10 minutach sprawdź czy kasza wchłonęła całą wodę, jeśli tak możesz zacząć podawać obiad.
Dania z kaszą gryczaną
Jak można się spodziewać zastosowanie kaszy gryczanej w kuchni jest bardzo szerokie. Nie bez powodu jest ona nazywana „królową kasz”. Można wykorzystać ją w różnoraki sposób dodając do warzyw, mięs, zup, albo np. farszu do pierogów czy gołąbków.
Bardzo popularne i proste w przygotowaniu są np. kotlety z kaszy gryczanej. Po ugotowaniu kaszy, ich przyrządzenie zajmie Ci dosłownie 10 minut. Przyrządzisz je na kilka sposobów.
Możesz dodać do kaszy duszone z cebulą pieczarki i starty ser, a następnie mąkę ziemniaczaną, jajko, szczypior i dwie łyżki bułki tartej. Po wymieszaniu tych składników uformuj kotlety, panieruj w jajku i bułce tartej, smaż i delektuj się ich smakiem.
W innej wersji możesz zamiast pieczarek i cebulki dodać pół szklanki twarogu półtłustego lub tłustego, np. koziego twarożku oberlandzkiego. Do tego dodaj jajko i wsyp dwie płaskie łyżki bułki tartej. Dopraw solą i pieprzem i dorzuć garść szczypioru i kopru. Następnie jak wyżej uformuj kotlety i smaż ok. 5 minut z każdej strony.
Jeśli natomiast planujesz obiad z kaszą gryczaną, w wielu polskich domach towarzyszy jej klasyczny gulasz. Bardzo smaczna jest także sałatka z kaszą gryczaną. Przepisy znajdziesz w Internecie. Tylko od Ciebie zależy, który wykorzystasz.
Kasza gryczana biała – cena
Nie używałeś w kuchni kaszy gryczanej? Sprawdź jak smakuje prawdziwa ekologiczna kasza niepalona z gryki uprawianej na polach w Złotnej.